farmasi kolesen yeni

Farmasi Kollajen Nedir?

Kollajen; vücutta çeşitli bağ dokularında bulunan yapısal proteindir. Bağ dokusunu ana bileşeni olarak, tüm vücut protein içeriğinin %25’i ile %35’ini oluşturur. Bağ dokusundan meydana gelen tüm doku, cilt tendo, ligament, kıkırdak ve eklemlerin temel yapı taşıdır ve oluşumlarına destek vermektedir.

Kollajen ne işe yarar? Cilt sağlığı üzerindeki etkileri nelerdir?

Yunanca “colla” kelimesinden türetilmiştir ve kelime anlamı olarak uhu ve yapıştırıcı anlamına gelmektedir. Vücut doku ve organlarının oluşumlarını ve bir arada tutulmasını sağlar. Cildin alt tabakası olan dermis tabakasının temel bileşeni olarak kollajen; deriye sıkı, genç ve canlı görünümü veren esas maddedir aynı zamanda dermis tabakasının üst tabaka olan epidermis ile bağlantısını sağlar. Bu iki tabaka arasındaki kollajen miktarı yetersiz kaldığı zaman üst katman alt katmana doğru çökmeye başlar ve yaşlanma belirtileri, kırışıklıklar ve sarkmalar ortaya çıkar.

Kollajen tiplerinin farkları nelerdir?

Yaygın olarak Tip I ve Tip II kollajen kullanılmaktadır. Tip I kollajen cilt sağlığı için; Tip II kollajen eklem sağlığı için önerilmektedir.
Tip I; vücut kollajeni’nin  %90 ‘ına yakınını oluşturur.  Yoğun olarak paketlenmiş sıkı liflerden oluşur ve moleküler yapısından yüksek oranda glisin amino asidi barındırır. Cilt, kemik, tendon, fibröz kıkırdak, bağ dokusu ve dişlere yapı kazandır. Tip I kollajen içerdiği amino asit miktar, oran ve çeşitleri bakımından özel olarak diğer kollajen çeşitlerine dönüşebilme yeteneğine sahiptir. Vücudun ihtiyacına göre dönüşerek gerekli yerde işlev kazanmaktadır.

Nutriplus kollajen ürününde Tip I ve Tip III bulunmaktadır.

Kollajen azalmasına yol açan etkenler nelerdir?

Vücutta kollajen fibroblast hücreleri tarafından üretilmektedir.  Ancak belli etmenler nedeni ile üretilen kollajen vücut ihtiyacını karşılamayabilir ve eksiklik belirtileri ortaya çıkar. Bu etmenler aşağıdaki gibi sıralanabilir;

İlerleyen yaş, güneş ışınları, sigara kullanımı, yetersiz uyku,  stres, yanlış beslenme, nemsizlik, alkol kullanımı, yer çekimi, genler, hava kirliliği, yanlış kozmetik uygulamalar

Hidrolize kollajen (peptit kollajen) nedir?

Kollajen büyük bir moleküldür; hidrolizat haline getirmeden kullanılması vücutta tamamen kullanılmasını ve yüksek etkinlik alınmasını engelleyecektir. Hidrolizat olsa bile kollajen’in molekül büyüklüğü uygulanan yeknikler neden ile vücudun maksimum kullanabileceği kadar küçülmüş olmayabilir. Burada dikkat edilmesi gereken molekül boyutunun mutlaka 2000 ile 5000 dalton arasında olmasıdır. Öte yandan kollajen takviyesini hiyaluronik asit, C ve B vitaminleri ile birlikte kullanmak vücut tarafından emilimi ve etkinliği arttırmaktır.

Nutriplus Collagen Tablet 2000 Dalton’dur.
Nutriplus Collegen Tablet, sığır kollajeni’nden elde edilmektedir. (%100 Helal Sertifikalı)

Kollajen içeren besin takviyelerinin nasıl kullanılmasını önerirsiniz? Bu ürünlerin etkilerini ne süre içinde fark edebiliriz?

Kollajen takviyesi alırken ve kullanırken dikkat edilmesi gereken önemli noktalar bulunmaktadır. İlk olarak sadece cilt için değil; bütün vücutta bulunan bağ dokusunu desteklemek için kollajen kullanılmalıdır. Vücut kollajen ihtiyacı kişiden kişiye farklılık göstermektedir ve ihtiyacı belirleyecek herhangi bir laboratuvar parametresi bulunmamaktadır. Bu nedenle maksimum oranda kollajen içeren takviye seçimi yüksek fayda sağlamak adına büyük önem taşımaktadır. Ayrıca; yüksek faydanın sağlanması için kollajen takviyesi mutlaka hidrolize (peptid) formda olmalıdır. Hidrolizasyon işlemi ile büyük kollajen molekülleri laboratuvar ortamında belli işlemler ile daha küçük moleküller haline getirilir ve vücut hücreleri tarafından rahatlıkla kullanılabilir. Bir diğer önemli nokta; C vitamini gibi vitaminlerle zenginleştirilmiş olmalıdır.Buradaki amaç fibroblast hücrelerini desteklemek ve vücutta kollajenleri bir arada tutmak için gereken elastin amino asidini üretmeleri için teşvik etmektir. Elastin üretilemediği takdirde alınan kollajen molekkülleri bir arada tutulamayacak ve vücut dışına atılacaktır. Ürünleri etki gösterme süresi içeriğinde bulunan kollajen miktarı ile doğru orantılıdır.

Nutriplus Colajen Tablet, C vitamini de içermektedir.
Nutriplus Colajen Tablet, peptid formda kollajen içermektedir.

Kollajen tabletten günde kaç adet içilmesi önerilir?

3 aylık düzenli kullanım sonucunda, kollajen etkisinin cilt üzerinde gözle görülmesi için günde yaklaşık 2,5 gr alınması yeterlidir. Kollajen tabletten günde en az 2 tablet, en fazla 5 tablet alınması önerilir.

Kollajen tableti ne zaman kullanabiliriz?

Olası mide probleminin önlemek için yemeklerden yaklaşık 45 dk sonra, tok karnına alınması önerilir.

Kolajen tablet kimler kullanamaz?

18 yaş ve altının kullanımı uygun değildir. Hamile ve emzirme döneminde olanlar için takviye edici gıdaların mutlaka doktora danışıldıktan sonra kullanılması önerilir.

üniversite eczanesi

 

Farmasi Üyelik Formu