Farmasi Tarihçesi

Hekim Cevdet Tuna 1923 senesinde Edirne’de doğmuştur. İlkokulunu Edirne’de, ortaokulunu Eskişehir’de bitirmiştir. Mustafa Kemal Atatürk‘le de ilk karşılaşması burada olmuştur. 1933 senesinde Mustafa Kemal Atatürk mektep ziyaretinde Cevdet Tuna’nın başını okşayarak gelişince ne olmak istediğini sormuş. Cevdet Tuna’da hekim olacağını söylemiştir. Cevdet Tuna bu hatırasını kendi yaşam öykü kitabında Ata’ya lafını yakaladığını şerefle belirtmiştir.

Liseden sonra İstanbul Üniversitesinde 2 sene tıbbiye okuduktan sonra açılan yurt dışı burs imtihanına girmiş ve kazanmıştır. Devlet bursu ile Almanya Goethe Tıp Fakültesinde eğitim görmeye gönderilmiştir. Buradaki eğitimini de zafer ile bitirerek yurda dönüş yapmıştır.

Dr.C.Tuna

Anayurda döndükten sonra askerlik misyonunu yapmıştır. Hekim Cevdet Tuna bu yarıyıllarda nebatları ayrıntılı biçimde tahlile başlamıştır. Hazırladığı nebat karışımlarından özel ilaçlar hazırlamış, sarımsak mucizesini o zamanda keşfetmiştir. Askerden döndükten sonra abisi ile TEGE İlaç Laboratuvarlarını kurmuşlardır. TEGE ilaç fabrikası ülkemizin ilk ilaç fabrikalarından birisidir. O senelerde Alman ve Fransız tıp mecmualarından çay ağacının bereketlerini takip etmiş ve kendisi de kullanmaya, merhemler üretmeye başlamıştır.

Hekim Cevdet Tuna 1953 senesinde tek başına kendi ilaç fabrikası TAN laboratuvarını kurmuştur. Almanya’da okuduğu seneler ve Avrupa’da çok yaygın olarak kullanılan At Kestanesi ve Paprika Balsamı ile alakalı çalışmalar yapmıştır. Ülkemizde ilk kez çocuk şurubu Bebeksin, öksürük şurubu Kodilin, sızı kesici Paraljezin, iştah açıcı şurup Folidex, demir şurubu Fersol, göz damlası Oftoklorom gibi ilaçları formülize ederek üretmiş ve piyasaya sürmüştür.

Farmasi Hakan Tuna

Oğlu Hakan Tuna‘nın babası Cevdet Tuna’yı ikna etmesiyle kozmetik ve şahsi bakım mahsulleri üreten alize adlı işletmeyi satın aldılar ve iki işletmeyi birleştirerek TanAlize firmasını kurdular. 2009 senesinde sektörde ihracat birincisi oldular. Bu yarıyılda Cevdet Tuna emekli oldu. 2013 senesine kadar haftada 3 gün fabrikaya giderek çalışmalarını devam ettirmiştir.

2010 senesinde Farmasi ve Dr. C. Tuna markaları ile network marketing ismi verilen doğrudan satış sektörüne giriş yaptı. Türkiye’nin yanı gizeme Ukrayna, Fas, Bosna, Sırbistan ve Hırvatistan’ın da aralarında bulunduğu 13 ülkede doğrudan satış yoluyla hasılat ihtimali sunmaktadır.

Farmasi Fabrika

Farmasi; İstanbul Çekmeköy’de 60.000 metrekarede, ekolojik alandaki fabrikalarında imal yapmaya devam ediyor. %100 Türk anaparası ile 127 ülkeye mahsullerini ihraç ederek sektöründe bir numara olduğunu da tüm dünyaya gösteriyor. Şimdi ise Farmasi, babasının kozmetiğe de yönelmesini sağlayarak Farmasi’yi dünya devi haline getiren Hakan Tuna ile projelerine devam etmektedir.
Farmasi Kozmetik günlük bin ton yapım kapasitesi ile Kozmetik ürünleri üretmeye devam etmektedir. Farmasi Kozmetiği rakiplerinden ayıran en büyük özellik ise Şahsi Bakım, Islak Mendil, Makyaj mahsulleri, Plastik ambalaj imali, Tüp imali ve dolumu yapabilen 5 ayrı fabrikanın aynı kuruluş içinde bulunması başka bir deyişle entegre bir kuruluş olmasıdır.

Farmasi Kozmetik Cilt bakımından, Makyaj ürünlerine, El ayak bakımından, Islak mendile, temizlik ürünlerine, Diş Macununa kadar 2000 den fazla mahsulleri ile Dünyada 350 milyon şahsa erişmektedir.

Farmas Network Satış Ağı

Türkiye, Ukrayna, Bosna, Makedonya, KKTC, Azerbaycan, Fas, Mauritius, Gürcistan, Sırbistan, Karadağ, Rusya,

Nitelik Siyaseti

Faaliyet gösterdiğimiz kozmetik alanında piyasada lider olmak maksadı yönünde,
Alıcılarımızın istediği özellikte ve müddette, nitelikli ürünler üretmeyi,
Yapım sırasında oluşabilecek kusur ve fire oranlarını minimize ederek daha aktif bir yapım reelleştirmeyi,
Pazarın değişen ve büyüyen şartlarına yanıt verebilecek kalitede mahsul spektrumunu çoğaldırmayı,
Çalışanlarımızın eğitimine ve tekliflerine önemsemeyi,
Şirketimiz bünyesinde çalışma şartlarına verdiğimiz ehemmiyetin aralıksızını sağlamayı,
Alıcılarımızın temennilerini karşılamak ve bu temennilerin üzerine çıkmayı,
Nitelik idare sisteminin koşullarına uymayı ve aktifliğini kesintisiz iyileştirmeyi
vaat ediyoruz.

2017

Hekim Cevdet Tuna 29 Nisan 2017 senesinde 94 yaşında yaşama gözlerini yumdu. Vefatına kadar enerjik, ayakta ve işinin başında idi. Ülkemiz onla sıhhat ve kozmetik alanında çok büyük büyümeler yaşadı. Çalışkan, zaferli, sosyal ve misal gösterilecek yaşamıyla bizlere her zaman ışık olmaya devam edecektir.

Dr. Cevdet Tuna

Farmas Ürünler

Farmas Katalog

Farmas Kayıt