Kurucumuz Bilim Adamı Dr. Cevdet Tuna

Dr. Cevdet Tuna 1923 senesinde Edirne’de doğdu

Ailenin 9 çocuğundan Ailenin 9 çocuğu 11 üniversite tamamlamıştır 7.si olan Dr .Cevdet Tuna, 1930 senesinde ilk öğretim yaşamına Edirne’nin Balıkpazarı İlkokulu’nda başladı.

1935 – 1941 yıları arasında Haydarpaşa Lisesi’ni tamamladıktan sonra, 1941 – 1947 seneleri arasında Almanya Goethe Tıp Fakültesi’ni galibiyet ile tamamladı.

Eğitimini tamamladıktan hemen sonra memleket hasreti ile yurda döndü. 1950 senesine kadar 3 sene süresince İstanbul Hadımköy Doktor Asteğmen olarak kendisine tahsis edilen bir atla tam Trakya’daki birliklere ordunun tek hekimi olarak şifa dağıttı.

Tege İlaç Fabrikası

1952 senesinde ilk profesyonel yaşamına Türkiye’nin ilk 5 ilaç şirketinden birini, Tege İlaç Fabrikası’nı kurarak başladı.

Türkiye’de ilk öksürük şurubu, sızı kesici hapı, yanık merhemi, öksürük tabletlerini formülize etti. İşine dinlediği aşkla her geçen gün gelişen işletmesinde her daim ilaç imalindeki tüm safhalarında bizzat kendisi bulunurdu. Türkiye’deki ilk analiz laboratuvarlarının kurulmasında faal bir rol üstlendi. 1977 – 1995 seneleri arasında 13.500 eczanenin arka kısmındaki havanda yapılan ilaçların çiğ madde lüzumlarının ithalatını yaptı.

Tanalize

Yerli ilaç üreten minik ve orta ölçekli şirketlere mutemetlik yaptı. 1998 senesinde Tanalize şirketini kurdu ve Farmasi, Dr. C Tuna, Eurofresh markaları ismi altında üretilen 2.000 çeşitten fazla mahsul üreten kozmetik imal kuruluşlarının gurursal başkanı olarak yaşamına devam etti.

Farmasi, Ömerli’deki 60.000m2’lik kendi kuruluşlarında günlük bin ton imal kapasitesi ile kozmetik mahsulleri üretmektedir.

Yeni Farmasi

Yatırımlarını sürdüren Farmasi Lüleburgaz’da 400.000 m2’lik yeni arazisinde, toplam 180.000m2 alanda konumlandıracağı kuruluşu ve 550.000m2 alanda çalışma gayeyi ile yeni projelerini sürdürmektedir.

Farmasi’yi rakiplerinden ayıran en büyük özellik ise şahsi bakım, ıslak mendil, makyaj mahsulleri, plastik ambalaj yapımı, tüp yapımı ve dolumu yapabilen 5 ayrı fabrikanın aynı kuruluş içinde bulunması başka bir deyişle entegre bir kuruluş olmasıdır.

Toplamda 66 senelik profesyonel iş hayatı süresince, çok çalışmayı ilke edinen Dr. Cevdet Tuna, yaptığı her işte insan kaynağının çok ehemmiyetli olduğu şuuru ile insan yetiştirmenin en büyük yatırım olduğuna inanmıştır. Her zaman içtenliği, çalışanlarına verdiği ehemmiyet, ailesine verdiği bedel, tabiatı ve hayvanları çok beğenmesi ile çalışanlarının ve arkadaşlarının hayranını kazanmıştır.

Ayda bir gün, oğlu Sn. Hakan Tuna idaresinde olan Farmasi kuruluşlarını ziyaret ederek daha önceki yöntemleri hakkında idareyicilerle sohbetler hakikatleştirmiştir.

Medyayı yakından takip ederek rakip incelemeleri ve derlediği haber ve bültenlerle ArGe ve Pazarlama epartmanlarına da destekledimiştir.

Tüm Farmasi ailesi Dr. Cevdet Tuna’nın bize servet vazgeçtiği altın kaideleri ilke edinmiş olup çalışmalarına sürat kesmeden devam etmektedir.

Dr.C.Tuna Ölümü

Doktor Cevdet Tuna 29 Nisan 2017 senesinde 94 yaşında yaşama gözlerini yumdu. Vefatına kadar enerjik, ayakta ve işinin başında idi. Ülkemiz onla sıhhat ve kozmetik alanında çok büyük büyümeler yaşadı. Çalışkan, zaferli, sosyal ve misal gösterilecek yaşamıyla bizlere her zaman ışık olmaya devam edecektir.
Kurucumuz ve gurursal başkanımız Sayın Cevdet Tuna’yı rahmet ve hürmetle anıyoruz.

Farmasi Kayıt

Farmasi Kataluğu