Farmasi’de Makyaj Nasıl Yapılır?

Yüzümüzün Şekline Uygun Makyaj Uygulamaları

Fondeten Nasıl Uygulanır?

Öncelikle cildimizi güzelce temizlemeli ve nemlendirmeliyiz sonrasında uygulanmalıyız. Elimize nemli bir pamuk veya küçük bir nemli süngerle alarak uygulamalıyız.
Kullanmış olduğumuz Süngeri her seferinde kullanımdan hemen sonra hijyen açısından mutlaka yıkamalı ve kurutmalıyız.
Makyajımızı uygulama yapacağımız yerin Aydınlık bir ortamda yapmaya dikkat etmeliyiz. Örnek vermemiz gerekirse, Gündüz makyajı yapacaksak gün ışığında, gece için makyaj yapacaksak aydınlığı iyi bir yerde yapmalıyız. Neden böyle yapmalıyız, Saçımızın bititgi yer ile anlımızın birleştiği yerde renk farkı olmasın diye.

Fondöteni bu bölgelere küçük uygulamalarla iyice yaymalıyız. Seçmiş olduğumuz fondöten yüz rengimizle aynı tonlarda olmasına dikkat etmeliz.
Uygularken İnce tabaka halinde sürülmeliyiz, alaçağımız sonuç doğal bir görüntüde olmalı.

Pudra Nasıl Uygulanmalı?

Pudrayı Fondöten üzerine uygulayacak sak pudranın şeffaf olanını tercih etmeliyiz. Eğer tek başına uygulanacaksa cilt tonumuza uygun olan renk seçelim yüzün bir yerinde uygulamadan önceden deneyiniz.
Büyükce bir pudra fırçası ile ince tabaka halinde uygulamalıyız. Fırçayı yüzümüzdeki ince tüylerin akış yönünde uygulamalıyız.

Gözlerimize Nasıl Uygulanır?

Ençok Terçih edilen Toz farlar, kullanmı kolay ve uzun süre dayandığından tavsiye edilir. Yoğun bir şekilde temizlenen süngerli çubuk veya yumuşak fırçayla uygulanmalıdır.
Açık tonlu farı gözkapağımıza uyguladıktan sonra, şekilvermek amaçlı gölge uygulayacağımız renkte bir far ile göz kapağımızın bitiminden itibaren kaşa paralel çukurluğa hafifçe uygulayınız.
Gözlerimizin renginde far sürmek her zaman çok iyi sonuçlar vermez.

Örnek vermek gerekirse mavi bir gözümüz olduğunu düşünürsek, mavi tonlarda bir far yerine açık veya koyu gri, pembe bir kombinasyon yaptığımızda çok daha uygun olur.

Sizde, kendi reng tonunuzu denemeler yaparak bulmalısınız.
Gözlerimizi büyük göstermek istersek kirpik diplerinden doğru koyu tonlarda siyah veya kahverengi göz kalemi ile daha inceden bir hat çekerek, göz ucundan hafif bir şekilde taşırmalıyız.

Alt kısımdaki kipriklerimizin dip kısımlarına ince bir hat çekmeliyiz, bunu da ancak bir pamuklu bir çubukla keskinliğini dağıtmalıyız. Gözlerimiz birbirine yakın ise gözün şakak tarafındaki uç kısmına daha koyu tonlarda far ile belirgenleştirmelisiniz.

Gözlerimiz birbirinden ayrık ise gözpınarımızın üstünden kaşakadar koyuca ton bir far ile gölgelemelisiniz.

Rimel Maskara Nasıl Uygulanır?

Gözlerimizi büyük göstermek istersek Siyah veya koyu kahverengi tonlarda rimel uygulayarak gözlerinizi büyük ve anlamlı gösterirsiniz. Rahat uygulamak için rimel sürerken başımızı hafifçe kaldırıp aynaya bakarak uygulamak göz çevresine bulaştırmamak açısından iyi bir yöntemdir.

Topaklanmasını önlemek için üst kirpikten aşağıdan yukarıya doğru maskarayı uygulamak topaklanmayı önler.

Kaşlarımıza Nasıl Uygulanır?

Kaşlarımıza eniyi şekili nasıl veririz bunun için neler yapmalıyız? Öncelikle kaşlara yüze uygun en düzgün bir şekil vermek için elimize bir çubuk veya kalem alıp, Çubuğu tam burun deliğinin yan kısmından ve göz pınarından geçecek şekilde dik tutarız. Kaşınız tam olarak çubuğun gösterdiği hattan başlanmalıdır.

Çubuğu kaldırmadan gözelerinizle karşıya dik bir şekilde bakarken gözbebeğimizin üzerinden çapraz olcak şekilde uzatın. Çubuğun gösterdiği alan kaşınızın enideal kavis alanıdır. Kaşınızı alırken, tüylerin çıktığı yönüne doğru çekmeye dikkat ediniz.

Makyaj yaparken küçük bir kaş fırçası yardımı ile kaşlarımızı fırçalayıp şekil vermeliyiz. Kaşımızın daha düzgün görünmesini istersek renkli bir kaş kalemi ile ilk önce ince ince küçük çizgiler halinde boyayalım,biraz koyu tonlarda olsun sonrada fırça ile iyice dağıtalım.

Allık Nasıl Uygulanır?

Yüzemüzün daha sağlıklı bir görüntü kazandırabilmek için güzel bir şekilde allık sürmelisiniz.
Allık fırçasının yumuşak ve uzun tüyleri olmalı, hijyen açısından sık sık yıkamalıyız.
Allığı seçerken rengi ten rengine uygun olmasına pembemsi veya toprak tonlarında olmasına dikkat etmeliyiz.

Allık hiç bir zaman bir leke gibi durmamalı, çok hafif bir şekilde kullanmalıyız, fırça bastırılmadan hafifçe değdirilerek sürülmelidir. Eger Gece makyajı yapacaksak kullanılan allık biraz daha koyu tonlarda olabilir. Ama çok iyi bir şekilde dağıtmalıyız.

Örnek vermek gerekirse yuvarlak bir yüzü daha ince göstermek için allığı, elmacık kemiklerimizin alt kısmından şakaklara doğru ve şakaklarımıza sürülmeliyiz. Yüzümüz köşeli ise elmacık kemiklerin üzerine ve çenenin alt yan sınırına sürersek yüzde daha yumuşak bir ifade bırakmış oluruz.

Yazın yüzümüz esmerleşmeye başladığında her zaman kullandığımızdan daha koyu tonlarda bir allıkla uygulayarak yüzünüze ışıltı katmalısınız.

Dudaklarımıza Nasıl Uygularız?

Dudaklarda başarı istiyorsak dudak rengimizin bir ton koyusu ile çerçeve yapıp içini yalnızca parlatıcı şeffaf bir ruj ile boyayarak kullanabiliriz veya yüzünüze fondöten uygularken azıcıkta da dudaklara sürerek renk farkını azaltıp, makyaja hazırhale getiririz.

Öncelikle Kullanmak istediğimiz rujun bir ton koyusu ile dudaklarımıza çerçeve yapıp içini ruj ile doldurarak daha kalıcı bir makyaj elde etmiş oluruz. Dudak makyajında şekilvermek çok önemlidir.

Dudaklarımız ince ise önce Fondötenle dudakların bitimine kemik rengi bir kalemle ince bir çerçeve çizeriz ve parmak uçlarımızla iyice dağıtarak hattın keskinliği azaltılır.

Daha sonrasında dudak kalemi ile çerçeve çizilir ve içi beğendiğimiz uygun bir renk ruj ile boyanır.

Açık renk olan rujlar dudağımızı daha dolgun gösterir.Eğer Kalın dudaklıyı sak, koyu renk rujla daha ince gösteririz. Şimdi ise gözlerimizi daha çok ortaya çıkartacak, daha anlamlı gösterecek birşeyler yapalım. Süngerli far fırçanıza azıcık toz fardan alalım.

Fazla gelrse fazlasını üfleyerek hafifce atalım ve gözkapaklarımıza hafifce sürelim. Daha sonrada farımızdan birkaç ton daha koyusu ile gözümüzün şakağa yakın ucundan başlayarak bir bölge yapalım.

Bunu yapmak için, fırçamızı gözümüzle ve kaşımızın arasındaki çukur olan bölgede hafifçe uygulayalım.Gözkapağının üstüne bir göz kalemiyle kirpiklerin hemen altına inceden bir hat çekin. Gözümüzün ucundan bir hattı hafifçe dışarıya, şakağa doğru uzatalım.

Alt kirpik diplerimize de inceden bir hat çekelim ve pamuklu bir çubukla hafifçe dağıtalım. Daha sonrasında kirpiklerimizi bol bol rimelleyelim.Yüzümüze sağlıklı, ışıklı bir görünüm vermek için allık kullanılsın . Fırçayı yüzümüze bastırmadan, hafifce değdirerek şakaklara doğru uygulayalım. Amaç yüzümüze doğal bir görünüm vermektir. Dudaklara bir ruj sürerek makyajımızı tamamlarız.

Yüzümüzün Şekline Göre Makyaj Nasıl Uygularız?

Yüzümüzün şekline göre makyaj yaparken küçük hilelerle yaparak, güzel yerlerinizi daha çekici bir hale sokmalıyız.

Oval Yüz Şekline Göre Makyaj Nasıl Uygulanır?

Aslında en ideal yüz şekli denilebilir, Oval yüz için düzeltme gerektirmeyen tek yüz şekli denebilir. En ideal yüz şekli olan oval yüz, yanaklarda genişleyip çenede incelir. Diğer yüz şekillerine yapılan işlenler aslında oval yüze benzetmek içindir.

Bu yüz şeklindede dikkat etmemiz gereken yer çizgilerdir. çizgileride olabildiğince yuvarlak bir şekil uygulamalıyız.

Yuvarlak bir Yüze Göre Makyaj Nasıl Uygulanır?

Bu yüze uygulama yaparken özellikle çene ve elmacık kemiklerimize belirgin bir hale getirilmeliyiz. İlk aşama olarak öncelikle yüze tenimizin renginde fondöten uygularız. Sonrasında bir buçuk iki ton koyusu ile geriye doğru çekerek görüntüsünü yumuşatırız.

İstediğimiz bölgeleri gölgelendiririz. Yüzümüzün alttarafından başlayarak kulağımızın kenarından ve alnımızın iki tarafınıda gölgelenmeler uygularız. Bunuda Alt kısımdan kulağımızın yüzümüze bitişik olduğu bölgeden çeneye doğru kavisli bir şekilde gölge oluştururuz.

Sonraki yapmamız gereken işlemler kulak memesinden başlayarak, yanağımızın çukurolan kısmından burnumuza doğru kavisli bir gölge uygulamak.Bu işlemi uygulamak elmacık kemiklerimizi belirginleştirip yüze daha anlamlı bir ifade sağlar.

Allık sürerek elmacık kemiğimizin üstünden yanlara doğru, aşağı bölümde ise yanak çukurundan bir üçgen oluşturarak uygulanır. Yuvarlak yüzlerde özellikle dikkatin orta bölgeye çekilmesi gerekmektedir.

Bunun oluşması için canlı ve parlak rujları tercih etmeliyiz. Ayriyeten gözlerimizi ve kaşlarımızıda çekik bir şekilde boyamalıyız.

Kare Bir Yüz Şeklimiz Varsa Nasıl Makyaj Uygularız?

Eğer karebir yüzümüz varsa keskin ifadeyi ortadan yok etmekiçin ve yumuşak bir ifade kazanmak için dikkat yüzün orta bölümüne doğru çekilmeli bunun için de canlı tonlar kullanmalıyız.

Öncelikle yüzümüze cilt tonuna uygun fondöten cekeriz, daha sonrasında bir veya iki ton koyusunu kullanarak saç diplerinden başlamak şakaklara doğru kavisli bir bölge oluştururuz.
Alt kısıma ise kulağımızın üst kısmından başlayarak çeneye doğru inerek bir yay şeklinde gölgeler yaparız. Ayriyeten gözümüzün kenar kısmına ve yanak kemiğimiz üzerine çeneye aydınlatıcı sürerek, dudaklarda da canlı rujlar tercih ederek allık ise yuvarlak yüzlerdeki gibi üçgen bir şekilde uygularız.

Uzun Yüz Şekline Göre Makyaj Nasıl Uygulanır?

Uzun bir yüzümüz var ise yüzlerde dahada canlı ve derin bir ifade sağlaya bilmek için öncelikle yüzümüzdeki düz görüntüyü gidermemiz gerekmektedir. Devamlı yaptığımız gibi yüze tenimizin renginde fondöten süreriz.

Öncelikle alın ve çene bölümüne yatay bir şekilde bir veya iki ton koyu fondöten sürerek gölgelendiririz. Allığı ise elmacık kemiğimizden kulağımıza doğru yatay bir şekilde uygularız. Gözlerimize de çekik bir makyajla daha iyi bir sonuç alırız.

Ayriyeten alnımızın bölgesine bırakılan perçem ve kahküllerde, uzun yüzlerde hoş bir görüntü sağlamış olacaksınızdır.Özellikle uzun yüzlerde boyama ve gölgeleme işlemlerinin genelde yatay bir şekilde uygulanmasının sebebi yüzün enine doğru çekilmiş bir görüntü pluşturmak içindir.

Üçgen Yüz Şekline Göre Makyaj Nasıl Uygulanır?

Üçgen yüzlerde alın bölgemiz dar olduğundan çene bölgesininde geniş olmasından dolayı alın bölümünü ortaya çıkarmak gerekmektedir. Bunu uygulamak için açık renkli fondöten kullanarak alın bölümü aydınlatırız özellikle göz kenarlarını ve şakaklarıda unutmadan yaparız.

Çene bölgesinde ise daha koyu fondötenle geri çekerek gölgelenme sağlarız. Gölgeleri de çene altından boyunumuza doğru devamederek iyice dağıtmalıyız. Allık uygularken elmacık kemiği üzerinden yuvarlak bir şekilde uygularız. Kesinlikle köşeli hatlar yapmamalıyız. Alınımız dar olduğu için kaşlarımız ve gözlerimiz birbirine uzak ifadeler verecek şekilde boyamalıyız.

Ters Üçgen Yüz Şekline Göre Makyaj Nasıl Uygulanır?

Bu yüz şeklimiz alın bölümü daha geniş, çene bölümü daha dardır. Bunun için alın bölgesini daraltıp, çene kemiklerini daha belirgin bir hale getirmeliyiz. Belirgin hale getirmek istediğimiz alanları daha açık renk fondöten ile aydınlatmalıyız.

Alnımızı daha koyu renkli bir fondöten yardımıyla her iki yanına doğru gölgeleme yaparak daraltıldıktan sonra belirgin ve göze çarpan bir görüntü elde etmiş oluruz. Alın daha geniş olduğu için gözler ve kaşlar birbirine yakın ifadeler verecek şekilde uygularız.

Köşeli Yüz Şekline Göre Makyaj Nasıl Uygulanır?

Bu yüz şeklinde de aynı Kare yüzdeki gibi bir sert bakış hissi vardır. Yüzümüze daha derin ve yumuşak bir ifade sağlamak için kemikli bölümleri geri plana çekilmesini sağlamalıyız. Bunun için daha koyu tonlarda renkli fondötenle gölgelemeler yaparız.

Ortaya çıkması istediğimiz bölümler için açık renk fondöten uygularız. Kaşlarımıza yuvarlak bir form verilmesi yüzümüzü yumuşatacaktır. Ruj uygularken alt dudağımıza daha ince,üst dudağa ise daha kalın gözükecek şekilde uygularız. Allık ise elmacık kemiğimizden yuvarlak hareketlerle uygulanır. Köşeli yüzlerde elmacık kemikleri ise gölgeleme yapılarak daha yumuşak bir tavır bırakır.

Farmasi Katalog

Farmasi Kayıt

Farmasi Ürünler

Farmasi Üyelik Formu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir