30’lu Yaşlar için En iyi Cilt Bakımı Rutini

Yirmi yaşınızdaki kapıyı kapatmak ve 30’unuzun inci kapılarına girmek konusunda hiçbir şey kolay ya da istisnai bir şey yok… ama yeni bir on yılın şafağının sizi endişelendirmesine izin vermeyin! Sonuçta, yaş bir sayıdır, bayanlar. Muhtemelen hala kolejin özü kadar genç hissediyorsun, ama senin tarafındaki diken sürekli değişen bir ten.

Cilt bakımının geçmişte önceliğiniz olup olmadığı, yaşlanma karşıtı serumlar ve düzeltici kremler aniden eczanede stokta olduğunuzda isminizi hatırlatıyor gibi görünmektedir. İnce çizgiler veya batık gözler hakkında panik yapmanıza gerek yokken, yaşlanma belirtileriyle mücadele etmek için bazı önleyici tedbirler almakta yanlış bir şey yoktur. Değişen teninize ne olup bittiğinden emin değilseniz, burada cildinizin nasıl değiştiğinden, 30’larınız için en iyi cilt bakım rutininin nasıl olması gerektiğine kadar her şeyi keşfedeceğiz! Genç cilt yolunuzu görmek için bir linke tıklamanız yeterli.

Cildim nasıl değişiyor?
Yaşlanma karşıtı cilt bakım rutinimin temelleri nelerdir?
30’larım için en iyi cilt bakım rutini nedir?
Cildim nasıl değişiyor?
Ch-ch-ch-değişiklikler, özellikle de en azından beklediğiniz alanlarda meydana geldiğinde korkunç olabilir. 30’larınıza bastığınız zaman, cildinizin normalden biraz daha sıkıcı göründüğünü fark etmeye başlayabilirsiniz. Hayır, çıldırmayacaksın – arkasında bilim var! Çocukluğunuzdan 20’li yaşlarınızın sonlarına kadar, cilt hücre dönüşümünüz (cilt hücrelerinin dökülme ve küçülme hızı) her 14 günde bir hızla gerçekleşir. 30’larınızda, ciro cildiniz yavaşlar ve her 28-35 günde bir yeni, taze cilt hücrelerini açığa çıkarır. Layman’ın ifadesiyle cildiniz ölü dokuyu yenilemek daha uzun sürer ve cildinizi biraz cansız gösterir.

Cildiniz daha uzun ölü hücreleri barındırdığından, normalden daha kuru hissetmeye başladığını fark edebilirsiniz. Kurul sertifikalı dermatolog MD, Melissa Kanchanapoomi Levin’e göre, “Derinin üst tabakasının kabarması, daha donuk ve kuru bir kalite vermesi daha uzun sürüyor” dedi. Levin, “ciltteki nemlendirici faktörlerin üretiminin” daha fazla olduğunu belirtti. hyaluronik asit gibi yavaşlar ve bozulmalar artar. ”

Yüzünüzün fotoğraflarda biraz farklı göründüğünü fark etmeye mi başladınız? Parmağınızı tam olarak kullanamazsınız, ancak bir şekilde cildiniz daha az dolgun görünüyor? Yine, çıldırmayacaksınız ve arkasında bilim var. Cildinizi 20’li yaşlarınızda iyi yapan bu sinir bozucu hormonlar, 30’lu yaşlarınızda önemli ölçüde azalır. Östrojen ve hyaluronik asit üretimindeki düşüş, elmacık kemiklerinizdeki ve çene çizginiz boyunca hacim kaybına neden olabilir. Kolajen ve elastin gibi proteinler de yaşla daha hızlı parçalanırlar ve üremeleri yavaşlar. Hızdaki bu azalma, kırışıklıkların , karga ayaklarının, göz torbalarının altındaki alt kısımların ve gülme çizgilerinin daha hızlı oluşmasına neden olur .

Cildinizin genel kimyasal işlemlerinin genel olarak yavaşlaması ile, aşağıdakiler gibi birkaç deride yaşlanma sıkıntısı ortaya çıkar:

Kızardı kırmızı cilt

Rosacea, 16 milyondan fazla Amerikalıyı etkileyen kronik enflamatuar bir cilt hastalığıdır. Genelde kadınlar 30’lu yaşlarında ortaya çıkan rosacea, kulaklarında, göğsünde ve sırtında da görülebilen sabit bir yüz kızarması olarak kendini gösterir. Rosaceanın ciddiyetine bağlı olarak, kabarıklıklarla cildinizi kalınlaştırabilir ve yaralandırabilir. Rosacealı kadınlar, hassas ciltlerine hitap eden yaşlanma karşıtı bir cilt bakım rutini aramalıdır.

Rastgele karanlık noktalar

Hiperpigmentasyon, yaşam süreniz boyunca onlarca yıllık UV maruziyeti ile birlikte gelir. Bu rastgele koyu renkli lekeler, melanosit hücrelerinizi aşırı hızlanmaya yol açan düşük dereceli güneşe maruz kalmadan kaynaklanır. Cilt hücre cironuz aniden yavaşlarsa, bu karanlık noktaların fazladan bir yardım almadan solması çok daha uzun sürer.

Kistik akne

Kötü haberlerin taşıyıcısı olmaktan nefret ediyoruz, ancak sivilce ile başa çıkma günleriniz bitmemiş olabilir. Biçimlendirici gençlik yıllarına geri döndüğünde, hormonların her taraftaydı ve seni bir çocuktan genç bir kadına dönüştürmeye çalışıyordu. Şimdi, 30’larınızın içine, hormonlarınız bir kez daha patladı ve kistik akne ile sonuçlanabilir. Cildiniz eskisi kadar esnek olmadığından, 30’larınız için akne eğilimli gençlik yıllarından daha cilt bakım rejimi bulmak çok daha zor.

Yaşlanma karşıtı cilt bakım rutinimin temelleri nelerdir?
Yaşlanan cildi nasıl önleyeceğinizi merak mı ediyorsunuz ? Saati geri çevirmenin ilk adımı, gerekli ürünlerle donatılmış eksiksiz bir araç kutunuzun olduğundan emin olmaktır. En azından cilt bakımı rutininiz bu beş gereksinimi içermelidir:

Hafif temizleyici

Dermatologlar, hafif temizleyicileri, restorasyondan daha fazla zarara neden olabilecek ilaçlı temizleyicilere tercih etmeyi önerir. Cildin yaşla daha hassas hale geldiğini unutmayın, bu nedenle cildinize nazik davranmanın uzun süren bir getirisi vardır.

Antioksidan serum

C vitamini , algler ve hyaluronik asit gibi konsantre etken maddelerle paketlenmiş antioksidan serumlar, gözle görülür buruşmaya neden olan serbest radikallerle savaşmaya çalışır. Antioksidanlar ayrıca kirlilik korumanın gücünden de faydalanır; gözeneklerinizi havadaki zararlı herhangi bir şeyden korurlar.

eksfoliyant

Yaşlanma karşıtı cilt bakım rutininiz için en hayati parçalardan biri uygun dökülmedir. Exfoliants, cildinizi cildinizin cildinizin döngüsünü hızlandırmak için çalışır; ölü cildi kaybederek ve canlanmış bir ışıltı için kollajen ve elastin üretimini teşvik eder.

 

  • Nemlendirici

Hidrasyon, cildinizi eski ihtişamıyla gençleştirmede anahtardır! Günün her saatinde kişide bir nemlendirici tüpü bulundurmak, herhangi bir kuruluk hissi verdiğiniz anın cilt kremi dolgusu ile sabitlenmesini sağlar. En iyi yaşlanma karşıtı etki için c vitamini, hidroksi asitler, çay özleri ve retinol içeren nemlendiriciler arayın.

  • Güneş kremi

Güneş lekelerine maruz kalmayı beklediğiniz her yerde koruyucu bir güneş kremi tabakası oluşturarak karanlık noktaların oluşumuyla savaşın . Güneşli veya bulutlu olsun, her zaman SPF’si 30 veya daha yüksek olan geniş spektrumlu bir güneş kremi taktığınızdan emin olun. Bu özellikle rosacealı kadınlar için önemlidir.

  • Bonus: Toner

Cilt bakım rutininiz bu bonus ürünü olmadan tamamlanabilse de, toner, rejimi gerçekten birbirine bağlayan harika bir ektir. Cilt tipinize bağlı olmasına rağmen, tonerler fazla yağ üretimini dengeleyerek cildinizi yatıştırır ve sıkılaştırır. Hassas cildiniz varsa, toner ters etki yapabilir ve iyiden daha fazla zarara neden olabilir. Toneri kullanmadan önce cilt tipiniz ve benzersiz ihtiyaçları hakkında iyi bir fikir edindiğinizden emin olun.

30’larım için en iyi cilt bakım rutini nedir?

En etkili cilt bakım rejiminin sürdürülmesi taahhüt ile başlar. Biyolojik saatinize bir duraklama koymak için. yaşlanmanın etkilerini tersine çevirin ve cildinizin parlak, dolu ve genç görünmesini sağlayın; toksinleri düzgün bir şekilde ortadan kaldırmak ve cildinizi yeniden dengelemek için günde iki kez temizlik rutinine zaman ayırmanız gerekir. Bu adım adım rejim, tüm yaşlanma karşıtı ipuçlarımızı alır ve bunları basit, 15 dakikalık sabah ve gece rutinlerine sokar!

Sabah rutini

Adım # 1: Yüzünü yıka

Her zaman nazik olmayı unutma. Günlük temizleyicinizi cildinizde dairesel hareketlerle parmak uçlarınızla çalışın. Ilık su ve yumuşak, temiz bir pamuklu havlu ile durulayın.

Adım # 2: Cildinizi Eksfoliye Edin

Favori exfoliant’ınızın çeyrek boyutlu bir dozunu alın ve aynı dairesel hareketle yüzünüze nazikçe uygulayın. Göz çevresine çok fazla uygulama yapmaktan kaçınmak için dikkatli olun, çünkü birçok eksfoliyasyon tahrişe neden olabilir. Sıcak suyla durulamadan önce eksfolyantı cildinize 30 saniye ila 1 dakika masaj uygulayın. Cildinizi temiz bir havluyla kurulayın. Cildinize toner toleransı varsa, bir sonraki adıma geçmeden önce pamuklu bir ped ile uygulayın.

Adım # 3: Serum uygulayın

Küçük bir şişe serum ile uzun bir yol gidiyor. Yüzünüzün her yerine ince, hafif yaşlanma karşıtı antioksidan serum katmanı uygulayın.

Adım # 4: Nemlendirici ile rehidrate

Eksfoliyanlar kendilerini iyi hissetmelerine ve cildinizi sağlıklı ve temiz bırakmalarına rağmen, bir nemlendirici katmanıyla takip etmeyi unutursanız cildinizi kuru bırakırlar.

Adım 5: Güneş kremi ile koruyun

Kremler her zaman en hafif akışkanlardan en ağırlarına kadar uygulanmalıdır, bu nedenle güneş koruyucu serumlar ve nemlendiricilerin arkasına uygulanan son ürün olmalıdır. Yüzünüzü zararlı güneş ışınlarına karşı korumak için , geniş bir spektrumlu SPF 30 veya üzeri güneş koruyucuuygulayın . Ayrıca, SPF’li serumlara, SPF’li göz kapatıcıya ve ek koruma için SPF’li vakfa bakabilirsiniz ! Koruyucu içerikli makyaj, cildinizi koyu renkli lekelerden korumak için yeterli UV koruması sağlayabilir, ancak SPF’nizi her iki saatte bir gerektiği gibi yeniden uygulamayı unutmayın.

Gece rutin

Gece cilt bakım rutininiz 30’larda oldukça basit. Bu üç adım, sizi ve cildinizi iyi bir gece uykusu için hazırlar; böylece genç bir ciltte uyanabilirsiniz.

Adım # 1: Yüzünü yıka

Adım # 2: Cildinizi Eksfoliye Edin

Adım # 3: Nemlendirici ile rehidrate

Alt çizgi

30’lu yaşlarınızda düzenli bir cilt bakım rutini sürdürmek biraz araştırma ve çok fazla çaba gerektirir, ancak kendi cildinizde ışıltı hissetmekten daha iyi bir şey yoktur!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir