Farmasi Kollajen ve Faydaları

farmasi kolesen yeni

Farmasi Kollajen Nedir?

Kollajen; vücutta çeşitli bağ dokularında bulunan yapısal proteindir. Bağ dokusunu ana bileşeni olarak, tüm vücut protein içeriğinin %25’i ile %35’ini oluşturur. Bağ dokusundan meydana gelen tüm doku, cilt tendo, ligament, kıkırdak ve eklemlerin temel yapı taşıdır ve oluşumlarına destek vermektedir.

Kollajen ne işe yarar? Cilt sağlığı üzerindeki etkileri nelerdir?

Yunanca “colla” kelimesinden türetilmiştir ve kelime anlamı olarak uhu ve yapıştırıcı anlamına gelmektedir. Vücut doku ve organlarının oluşumlarını ve bir arada tutulmasını sağlar. Cildin alt tabakası olan dermis tabakasının temel bileşeni olarak kollajen; deriye sıkı, genç ve canlı görünümü veren esas maddedir aynı zamanda dermis tabakasının üst tabaka olan epidermis ile bağlantısını sağlar. Bu iki tabaka arasındaki kollajen miktarı yetersiz kaldığı zaman üst katman alt katmana doğru çökmeye başlar ve yaşlanma belirtileri, kırışıklıklar ve sarkmalar ortaya çıkar.

Kollajen tiplerinin farkları nelerdir?

Yaygın olarak Tip I ve Tip II kollajen kullanılmaktadır. Tip I kollajen cilt sağlığı için; Tip II kollajen eklem sağlığı için önerilmektedir. Tip I; vücut kollajeni’nin  %90 ‘ına yakınını oluşturur.  Yoğun olarak paketlenmiş sıkı liflerden oluşur ve moleküler yapısından yüksek oranda glisin amino asidi barındırır. Cilt, kemik, tendon, fibröz kıkırdak, bağ dokusu ve dişlere yapı kazandır. Tip I kollajen içerdiği amino asit miktar, oran ve çeşitleri bakımından özel olarak diğer kollajen çeşitlerine dönüşebilme yeteneğine sahiptir. Vücudun ihtiyacına göre dönüşerek gerekli yerde işlev kazanmaktadır.Nutriplus kollajen ürününde Tip I ve Tip III bulunmaktadır.

Kollajen azalmasına yol açan etkenler nelerdir?

Vücutta kollajen fibroblast hücreleri tarafından üretilmektedir.  Ancak belli etmenler nedeni ile üretilen kollajen vücut ihtiyacını karşılamayabilir ve eksiklik belirtileri ortaya çıkar. Bu etmenler aşağıdaki gibi sıralanabilir;İlerleyen yaş, güneş ışınları, sigara kullanımı, yetersiz uyku,  stres, yanlış beslenme, nemsizlik, alkol kullanımı, yer çekimi, genler, hava kirliliği, yanlış kozmetik uygulamalar

Hidrolize kollajen (peptit kollajen) nedir?

Kollajen büyük bir moleküldür; hidrolizat haline getirmeden kullanılması vücutta tamamen kullanılmasını ve yüksek etkinlik alınmasını engelleyecektir. Hidrolizat olsa bile kollajen’in molekül büyüklüğü uygulanan yeknikler neden ile vücudun maksimum kullanabileceği kadar küçülmüş olmayabilir. Burada dikkat edilmesi gereken molekül boyutunun mutlaka 2000 ile 5000 dalton arasında olmasıdır. Öte yandan kollajen takviyesini hiyaluronik asit, C ve B vitaminleri ile birlikte kullanmak vücut tarafından emilimi ve etkinliği arttırmaktır.Nutriplus Collagen Tablet 2000 Dalton’dur. Nutriplus Collegen Tablet, sığır kollajeni’nden elde edilmektedir. (%100 Helal Sertifikalı) 

Farmasi Üyelik Formu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir